Aktuality - archiv

Záznamů: 1-20 z celkem 420   Začátek | Předchozí | Následující | Konec

Benefiční koncert pro Lilu


02.12.2023 | vložil Valdi

Setkání členů pastoračních rad farností

Povinnost zřídit ve farnostech pastorační rady vznikla letos v dubnu, kdy biskup Pavel Konzbul zveřejnil Stanovy pastoračních rad farností v diecézi. Stalo se tak na základě výsledků Synody, která v diecézi probíhala v letech 2021-2022.  Hlavním úkolem pastoračních rad by mělo být vytváření programu, který konkrétní společenství povede k naplnění poslání v oblasti svědectví (misie, evangelizace), liturgie, vyučování (katecheze) a služby (diakonie).

„Pastorační rady by se měly snažit o provazování jednotlivých společenství a hnutí
v rámci farností a o aktivní komunikaci s obecními samosprávami a zájmovými organizacemi. Především by měly usilovat o dialog, sbližování a kormidlování věřících směrem, který povede blíž k Bohu,” dodává biskup Pavel.

Aby měli členové pastoračních rad pro tyto úkoly možnost načerpat inspiraci a sílu, zve brněnský biskup k oblastním setkáním. Na každém z vybraných míst by se měli sejít zástupci pastoračních rad farností podle příslušnosti k děkanství.
 
Program setkání by měl blíže představit úkoly, které jsou pastoračním radám svěřeny, a způsoby, jakými je možné je naplňovat. „Účastníci budou moci společně také sdílet zkušenosti i pozitivní příklady toho, co se daří u nich ve farnosti. Jedním z cílů je právě předávání zkušeností a získání nových podnětů a nápadů k utváření společenství,” upřesňuje diecézní vikář pro pastoraci o. Pavel Šenkyřík.

TERMÍNY SETKÁNÍ, NA KTERÉ VÁS ZVEME:

4. 10. v Hustopečích (sál pod kostelem sv. Václava, Dukelské náměstí)
pro děkanství: Hustopečské, Slavkovské, Hodonínské, Břeclavské, Mikulovské, Moravskokrumlovské a Rosické

11. 10. v Novém Městě na Moravě (kulturní dům, ul. Tyršova)
pro děkanství: Žďárské, Boskovické, Tišnovské a Velkomeziříčské

25. 10. v Jaroměřicích nad Rokytnou (Lidový dům, Náměstí Míru 24)
pro děkanství: Telčské, Moravskobudějovické, Znojemské, Vranovské, Třebíčské a Jihlavské

8. 11. v Brně (Biskupské gymnázium, Barvičova 85)
pro děkanství: Brněnské, Modřické a Blanenské
 

Na viděnou se těší
Pavel Konzbul, brněnský biskup

07.10.2023 | vložil Petr Mareček

Nabídky Klášterní turistiky

Na brožuře Klášterní turistika se před dvěma lety podílelo 27 klášterů a klášterních společenství v České republice a je pozvánkou k návštěvě 18 poutních míst. Nabídku ubytování představuje 10 objektů, jako jsou například penziony, hotel, zahradní domky.

Tiskovina je stále dostupná v elektronické podobě ZDE

Idea KLÁŠTERNÍ TURISTIKY je myšlenkově propojená s projektem Církevní turistiky, pod jejíž značkou se zaměřuje na specifický charakter fungujících klášterů na území České republiky. Cílem projektu je propagace klášterní nabídky v oblasti cestovního ruchu veřejnosti.

Nejčastěji se jedná o nabídku možnosti ubytování v areálech klášterů s možností účasti na duchovních programech komunity nebo jen v atmosféře ztišení a jiného rytmu života. Návštěvníci jsou také zváni do klášterních kaváren, restaurací, muzea a galerie. Brožura prezentuje i nabídku klášterních produktů nejrůznějšího charakteru - cukrovinky, ovocné produkty, svíčky, keramiku, církevní textilie, liturgické potřeby a další výrobky.

Brožura byla realizovaná za podpory nadace Renovabis.

27.8.2023 | vložil Petr Mareček

Příští Světové dny mládeže se budou konat v korejském Soulu v roce 2027

Příští Světové dny mládeže bude v roce 2027 hostit jihokorejský Soul. Oznámil to papež František na závěr nedělní mše v portugalském Lisabonu. Svatý otec pozval mladé ještě před tím na návštěvu Říma v jubilejním roce 2025.

"Příští Světové dny mládeže se budou konat v Asii a bude to v Jižní Koreji, v Soulu. V roce 2027 se tedy přesuneme ze západní hranice Evropy na Dálný východ. Je to krásné znamení univerzality církve a snu o jednotě, jehož jste všichni svědky," řekl papež po závěrečné mši svaté 6. srpna na Světových dnech mládeže v Lisabonu bezprostředně před modlitbou Anděl Páně. Toto oznámení, na které se vždy netrpělivě čeká, se setkalo s hlasitým jásotem a potleskem.

Téměř třicet let po Světovém setkání mládeže na Filipínách (1995) bude příští Světové dny mládeže opět hostit asijská země. Jižní Korea již v srpnu 2014 hostila 6. asijský den mládeže, jemuž předsedal sám papež František, který přicestoval do Soulu a navštívil také města Tedžon, Kkottongnae, Solmoe a Haemi.

Ještě před touto událostí čeká mladé lidi další setkání, a to Jubileum mládeže v rámci Svatého roku, který se bude konat v Římě na téma „Poutníci naděje“.

07.8.2023 | vložil Petr Mareček

Z brněnské diecéze se do Lisabonu chystá s biskupem více než 600 mladých

Ve dnech 1.až ⁠6. srpna 2023 proběhne v portugalském Lisabonu 38. ročník Světových dnů mládeže. Z České republiky se na setkání s papežem Františkem a se svými vrstevníky z celého světa vypraví přes tři tisíce mladých lidí ve věku 16 až ⁠30 let, které doprovodí devět biskupů.

S více než šesti sty mladými z brněnské diecéze se do Lisabonu chystá také brněnský biskup Pavel Konzbul.

„Pro mne osobně to bude první účast na setkání takového formátu, proto je očekávám s mírným rozechvěním,“ prozrazuje biskup Pavel Konzbul. „Vzhledem k tomu, že jsem s mladými lidmi řadu let pracoval a protože souhlasím s Franzem Kafkou, že „mládež je šťastná, protože je schopná vidět krásu,“ tak se na toto setkání těším. Do Lisabonu jedu především proto, že jsem byl vybrán mezi trojici biskupů, kteří mají mít v českém centru pro účastníky z naší země katechezi. Ta moje bude na téma milosrdenství. Konkrétně půjde o verš z Lukášova evangelia: „Jeho milosrdenství je od věků do věků,“ doplňuje biskup.

Více informací ZDE.

27.7.2023 | vložil Petr Mareček

Třetí Světový den prarodičů a seniorů je 23. července 2023

„Vám, mladým, kteří se připravujete na odjezd do Lisabonu nebo kteří zažijete Světový den mládeže ve svém bydlišti, bych rád řekl: Než vyrazíte, jděte navštívit své prarodiče, navštivte osamělého, staršího člověka!“

Výzvou k mladým se obrací papež František ve svém poselství ke III. Světovému dni prarodičů a seniorů. Proběhne v neděli 23. července 2023.

Jen několik dní před zahájením dnů mládeže v Lisabonu bude pohled církve a papeže Františka upřen právě na staré a zralé. Letos hlava katolické církve zvolila motto ze sv. Lukáše: „Jeho milosrdenství je od věků na věky.“ (Lk 1,50)

„Církev i společnost je potřebují, protože svěřují přítomnosti minulost, která je potřebná k budování budoucnosti. Važme si jich, nezbavujme se ani jejich společnosti, ani je nezbavujme té naší. Kéž nikdy nedopustíme, aby staří lidé byli odvrženi!“ „Pán si …především přeje, abychom starší lidi neopouštěli a neodstrkovali na okraj života, jak se to v naší době až příliš často tragicky děje“, uvádí v Pastýřském listu papež František.

Materiály ke stažení k oslavám jsou na webu rodiny.cz.

17.7.2023 | vložil Petr Mareček

V létě se v brněnské diecézi otevřou kostely

Přinášíme přehled kostelů v brněnské diecézi, které je možné navštívit během letních prázdnin.

Seznam bude průběžně aktualizován.

Otevřené kostely ZDE

09.7.2023 | vložil Petr Mareček

KCHK 2023: Štěstí, kde bychom ho nečekali

Ve dnech 5. až 9. července 2023 se bude v Brně konat další ročník Katolické charismatické konference.

Letošním motem je biblický verš „Štěstí, kde bychom ho nečekali“ (srov. Mt 5,1-12). Hlavním hostem bude Jacques Philippe.

Program a informace ZDE

04.6.2023 | vložil Petr Mareček

Jubilejní 15. Noc kostelů v brněnské diecézi se blíží

V jubilejním 15. ročníku Noci kostelů 2023 otvírá na území brněnské diecéze své prostory 212 zapojených míst (kostely, kaple, modlitebny, sbory a duchovní centra), v nichž nabízí přes tisíc programů: prohlídek kostelů, kaplí i přilehlých areálů, hudebních, tanečních, tvořivých, multižánrových i dětských programů, přednášek, besed a workshopů.

Letošním aktuálním tématem je 300 let od úmrtí stavitele Jana Blažeje Santiniho-Aichela a 550 let od narození a 480 let od úmrtí Mikuláše Koperníka.

Programovou nabídku 101 míst z Brna a okolních okresů opět tradičně přináší informační brožurka Noc kostelů 2023. Kompletní programová nabídka letošních zapojených míst brněnské diecéze je k dispozici na webových stránkách Noci kostelů www.nockostelu.cz nebo v mobilní aplikaci Noci kostelů.

Věříme, že každý návštěvník si bude moci vybrat program podle svých zájmů a prožije příjemné a obohacující chvíle. Přijďte, těšíme se na Vás.

Výběr z programů a statistiky ZDE

29.5.2023 | vložil Petr Mareček

Pouť donátorů fondu PULS 2023

Letošní pouť donátorů se bude konat v sobotu 27. května 2023 v areálu benediktinského kláštera v Rajhradě u Brna. Hlavním celebrantem mše v 15.00 hodin bude brněnský biskup Pavel Konzbul.

Další program poutního dne: v 16.30 hodin hudební vystoupení UKULELE ORCHESTRA jako BRNO, koutek pro děti, pulsovní obchůdek, donátorská káva, prohlídka klášterního kostela a zahrady, možnost navštěvy Památníku písemnictví na Moravě a další.

Více ZDE

24.5.2023 | vložil Petr Mareček

Brněnská muzejní noc 2023 v Diecézním muzeu

V sobotu 20. května 2023 se Diecézní muzeum připojí již po čtrnácté k tradiční akci Brněnská muzejní noc, během níž ožije areál Petrova od 18. hodiny až do půlnoci aktivitami, které připomenou Mezinárodní den muzeí.

V rámci programu mohou návštěvníci zhlédnout stálou expozici sakrálního umění „Vita Christi“, jejíž součástí je gotický deskový obraz Madony z Veveří, nebo nejstarší dochovaná dřevěná socha Madony na Moravě – Madona z Klobouk.

V 18.00 a ve 21.00 hodin bude v okolí katedrály inscenováno pouliční divadlo studentů JAMU pod vedením prof. Ivo Krobota na motivy života sv. Petra.

V 19.15 a ve 20.15 hodin jsou návštěvníci zváni na varhanní koncerty do katedrály. Vyhlídka z věží katedrály poskytne všem zájemcům až do 22.00 hodin jedinečný pohled na večerní Brno. Přístupné budou také Zahrady pod Petrovem s výstavou o sakrální architektuře brněnské diecéze.

Pro děti je připravena kreativní dílna a jedno malé překvapení.

14.5.2023 | vložil Petr Mareček

Diecézní setkání mládeže s biskupem Pavlem

Diecézní setkání mládeže s brněnským biskupem Pavlem Konzbulem se bude letos konat v sobotu 13. května v Žarošicích.

Účastníci se obohatí o spoustu zážitků, vědomostí, podnětů, myšlenek, nových kamarádství i duchovního prožití akce, slibují organizátoři z Diecézního centra mládeže.

Další informace o průběhu budou postupně přibývat na facebookové události a na webových stránkách.

09.5.2023 | vložil Petr Mareček

Zveřejněn závěrečný dokument kontinentálního setkání Synody o synodalitě

Český překlad závěrečného dokumentu kontinentálního shromáždění synody, které se konalo v Praze od 5. do 9. února 2023, je k dispozici ke stažení.

Redakční výbor nevyužíval předem připravené texty, ale sledoval průběh debaty, a až poté vypracoval závěrečný dokument, který věrně odráží debatu v rámci pražského synodálního shromáždění. Vychází z práce pěti jazykových skupin (italština, angličtina, francouzština, němčina, polština), třiceti devíti zpráv z jednotlivých zemí, vystoupení hostů a shrnutí 14 pracovních skupin z místa a i těch, které byly připojeny online.
Více ZDE

27.4.2023 | vložil Petr Mareček

KONCERT PRO JULII


08.4.2023 | vložil Petr Mareček

Květný pátek 2023 ve Sloupu

Hlavní poutní mši ve Sloupu v Moravském krasu bude celebrovat brněnský biskup Pavel Konzbul v pátek 31. března 2023 v 10.30 hodin.

Sloup v Moravském krasu patří k sedmi nejvýznamnějším poutním místům brněnské diecéze. K Bolestné Matce Boží míří každoročně na „Květný pátek“ stovky poutníků.

Pořad poutních mší a další informace budou zveřejněny na webu farnosti https://www.farnostsloup.cz.

18.3.2023 | vložil Petr Mareček

Malý průvodce postní dobou 2023

Diecézní katechetické centrum Brno připravuje také letos Malého průvodce postní dobou.

Na každý den je připraven jeden biblický citát a myšlenka papeže Františka. Průvodce nově nabízí prostor k osobnímu zamyšlení nad Božím působením v každém dni. Jedná se o útlou brožurku formátu A6, cena je 6 Kč/ks.

Brožurky jsou již dispozici na Petrov 5, Diecézní katechetické centrum.

16.2.2023 | vložil Petr Mareček

Manželské kontrasty

Centrum pro rodinu a sociální péči pořádá v rámci Národního týdne manželství v úterý 14. února 2023 od 17.00 hodin přednášku Mgr. Terezie Pilátová Osecké, PhD. na téma ,,Manželské kontrasty“.

Bližší informace: http://www.crsp.cz/manzelske-kontrasty-prednaska-v-ramci-narodniho-tydne-manzelstvi/

01.2.2023 | vložil Petr Mareček

Slovo biskupa Pavla Konzbula: Jděme k volbám

V druhém kole prezidentských voleb mnozí řeší konflikt mezi svědomím a odpovědností. Je krátkozraké předpokládat, že problém ve svědomí vyřeší člověk tím, že nejde volit.
Svatý Tomáš More v jedné modlitbě prosí: „Dej mi zdravý rozum, Pane, ať vidím dobro kolem sebe.“ Mít na očích možné dobro, i když je menší, než bychom si přáli, a zbytek svěřit Boží prozřetelnosti, to je dle mého soudu řešení, které nám nabízí rozum osvícený vírou. Prosím, běžme volit.“

22.1.2023 | vložil Petr Mareček

PF 2023

Radostné a pokojné prožití vánočních svátků

a Boží blízkost v roce 2023

Vám i všem Vašim blízkým

z celého srdce přeje a vyprošuje

P. Petr Mareček

 

30.12.2022 | vložil Valdi

Adventní koncert pro Lilu


05.12.2022 | vložil Valdi

Záznamů: 1-20 z celkem 420   Začátek | Předchozí | Následující | Konec

Kontakty

Římskokatolická farnost Podolí
Podolí 217
664 03 Podolí u Brna

P. Petr Mareček, farář
Tel.: 723 926 392
E: podoli@dieceze.cz
Úřední hodiny:
Pátek 16:30-17:30 hodin.
Jiný termín je možný po předchozí domluvě.
IČO: 66599164
č.účtu 161028370/0300
Jak pulsujeme